آبپاش بارانی

آبپاش بارانی

توسط مدیر سایت
23 ارديبهشت, 1400
بازدید: 307

آبپاش‌های پلاستيكي باراني  کشاورزی از جمله تجهیزات سیستم‎‌های آبیاری بارانی هستند که آب را از لوله‌های انتقال آب گرفته و تحت یک فشار کاری خاص، به صورت یکنواخت بر سطح محصول و خاک می‌پاشند. شاید مهم‌ترین بخش در سیستم آبیاری بارانی آبپاش‌ها باشند. آبپاش‌ها در فواصل مشخص و با الگوهای از پیش تعیین شده، نصب شده و عملیات آبیاری را انجام می‌دهند. از آنجایی که پاشش آب توسط آبپاش‌ها به شکل قطرات باران است، این روش به آبیاری بارانی معروف بوده و الگوی پاشش برگرفته از الگوی بارش باران است

فشار کاری آبپاش

آبپاش‌ها فقط در فشار عملیاتی مجاز تعیین شده توسط سازنده‌های آن‌‌ها می‌توانند به بهترین شکل عملیات پاشش را انجام دهند. مشکلات شایعی از قبیل: برهم ریختن یکنواختی پاشش، افزایش و یا کاهش سرعت چرخش، عدم چرخش، استهلاک بالا و... نتیجه نبود فشار کاری مجاز سیستم می‌باشند.

دبی آبپاش یا میزان کارکرد

حجم آبی که در یک بازه زمانی مشخص به زمین تحویل داده می‌شود اصطلاحا دبی آبپاش یا میزان کارکرد آبپاش‌ نامیده می‌شود. میزان کارکرد عموما بر حسب میلی‌متر بر ساعت و یا متر مکعب بر ساعت سنجیده ‌می‌شود. این میزان کارکرد به ابعاد آبپاش، اندازه نازل، فشار کاری سیستم، تعداد آبپاش‌های بکارگرفته شده در سیستم و... بستگی دارد. در هنگام خرید حتما به این نکته توجه کنید که نرخ بارش آبپاش باید از نرخ نفوذ آب در خاک کمتر باشد، در غیر این‌صورت امکان ایجاد روان‌آب بر روی سطح زمین کشاورزی وجود دارد.

 

الگوی خیس‌کنندگی آبپاش

به طور معمول ناحیه خیس شده توسط ابپاش ها به شکل دایره می‌باشد (از نگاه بالا). برای رسیدن به بالاترین سطح از یکنواختی و هم‌پوشانی، آبپاش‌ها را با الگوهای مشخصی بر روی زمین کشاورزی نصب می‌کنند. به همین منظور استاندارد 65 درصد برای فاصله بین آّبپاش‌ها تعیین و توصیه می‌شود. مسئله یکنواختی پاشش آبپاش‌ها تحت تاثیر موارد بسیار زیادی است، اما فشار کاری سیستم و سرعت باد شاید مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توانند این یکنواختی را دچار مشکل کنند. در برخی موارد یک باد ملایم می‌تواند الگوی پاشش آبپاش‌ را برهم ریزد. در چنین مواقعی فاصله آبپاش‌ها نزدیک‌تر محاسبه شده تا اثرات باد را خنثی نمایند.

اندازه قطرات خروجی از آبپاش‌

از نازل آبپاش در حین کار ذراتی به اندازه 0/5 تا 4 میلی‌متر خارج می‌شود. قطرات ریزتر نزدیک به آبپاش بوده و قطرات درشت‌تر در اطراف شعاع پاشش قرار می‌گیرند. قطرات بزرگ‌تر می‌توانند به برخی از محصولات و خاک آسیب وارد کنند بنابراین اگر محصول شما در مقابل قطرات بزرگ آسیب‌پذیر است توصیه می‌کنیم تا از آبپاش‌های سایز کوچک استفاده نمایید. اندازه نازل و فشار کاری سیستم در اندازه قطرات خارج شده از آبپاش بسیار تاثیر‌گذار هستند. هنگامی که فشار کاری سیستم پایین باشد، به دلیل از بین رفتن حالت جت آّب در آبپاش‌ها، قطرات بزرگتری از آبپاش خارج می‌شوند. بنابراین دقت کنید تا قبل از خرید آبپاش، فشار کاری آبپاش را با فشار کاری سیستم خود مطابقت دهید.

راهنمای خرید آبپاش مناسب

انتخاب و خرید بهترین آبپاش بارانی برای سیستم آبیاری و زمین کشاورزی یکی از مولفه‌های مهم رسیدن به اهداف برنامه‌‌ریزی آبیاری است. با توجه به تنوع قیمت انواع آبپاش های آبیاری بارانی در بازار، نیاز است تا در خرید آنها توجه لازم را داشته باشید. از این‌ رو توصیه می‌کنیم هنگام خرید آبپاش به مواردی که در ذیل اشاره شده دقت داشته تا علاوه بر رسیدن به آبیاری یکنواخت، فصل کشاورزی خود را با خیال آسوده به پایان برسانید. این ‌در حالی است که با وجود تولید‌کننده‌های مختلف در بازار که عموما مجوز و تخصص کافی برای تولید این محصولات را ندارند، رسیدن به یک انتخاب درست شاید کمی سخت و پیچیده باشد.

موارد مختلفی در انتخاب آبپاش‌ها دخیل هستند که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است.

ردیف
مولفه
شرح
1
شکل زمین کشاورزی
شکل زمین در انتخاب مدل‌های تمام‌دور و تنظیمی نقش مهمی دارد.
2
نیاز آبی محصول
برطرف کردن نیاز آبی محصول بدون آسیب زدن به محصول و خاک (در مدت زمان کوتاه جهت کاهش هزینه انرژی) می‌تواند ایده‌آل‌ترین گزینه انتخاب را برای ما فراهم آورد.
3
حساسیت محصول و خاک به اندازه قطرات آب
هر‌چه اندازه آبپاش و نازل آن بزرگتر باشد اندازه قطرات خارج شده از آبپاش بزرگ‌تر می‌شود. اندازه قطرات در اطراف شعاع پاشش بزرگتر از سایر نقاط تحت پوشش آبپاش است، این نکته از این جهت مهم است که برخی خاک‌ها و محصولات نسبت به ضربه قطرات بزرگ حساس بوده و ممکن است دچار آسیب شوند.
4
جنس خاک
معمولا خاک‌های سنگین نرخ نفوذ‌پذیری پایین و خاک‌های سبک نرخ نفوذ بالایی دارند. لذا در حین خرید دقت کنید که دبی خروجی آبپاش باید از نرخ نفوذ آب در خاک کمتر باشد تا از ایجاد روان‌آب جلوگیری شود.
5
مدت زمان آبیاری
آبپاش‌ها به طور کلی دارای قطعاتی هستند که باید بازدید و در صورت مستهلک بودن تعویض شوند. در صورتی که مدت زمان آبیاری شما بالاست از آبپاش‌های فلزی که معمولا با دوام‌‌تر هستند استفاده کنید.
6
فشار آبی سیستم
آبپاش‌ها در یک بازه فشار کاری که از طرف تولید‌کننده‌ها اعلام می‌شود کار می‌کنند. قبل از خرید دقت کنید که فشار کاری سیستم آبیاری شما با فشار مجاز آبپاش‌ها همخوانی داشته باشد.
7
درصد یکنواختی پاشش آبپاش
مهمترین ویژگی یک آبپاش خوب، داشتن درصد یکنواختی پاشش بالاست. هرچه یکنواختی پاشش بیشتر باشد اطمینان از اینکه زمین به شکل یکپارچه آبیاری شود بالاتر می‌رود.
8
کیفیت ساخت
این مورد شامل طراحی، استفاده از مواد اولیه با‌ کیفیت و... می‌شود که با بررسی ظاهری می‌توانید از صحت آنها اطمینان حاصل کنید.
9
ضمانت‌نامه محصول
معتبرترین تولید‌کننده‌های آبپاش محصولات خود را با ضمانت‌نامه معتبر به بازار عرضه می‌کنند.
10
اندازه نازل
اندازه نازل ارتباط مستقیمی با اندازه قطرات خارج شده از آبپاش‌ دارد. بنابراین حین خرید دقت کنید که اندازه نازل روی آبپاش چند سانتی‌متراست.
11
خدمات پس از فروش و ضمانت تامین قطعات
آبپاش‌ها دارای قطعاتی از قبیل واشر و فنر هستند که به صورت سالیانه باید بازدید و در صورت نیاز تعویض شوند. دسترسی آسان به قطعات تعویضی یکی از مواردی است که تولید‌کنندگان معتبر ارائه می‌دهند.
12
نمایندگی‌های مجاز تعمیرات
تولید‌کنندگان معتبر آبپاش‌های کشاورزی دارای نمایندگانی در سراسر کشور هستند که عملیات پیچیده تعمیرات و نگهداری آبپاش‌ها را انجام می‌دهند.
13
مرکز پاسخگویی مشتریان
مراکز پاسخگویی مشتریان شرکت‌ها، مشکلات و سوالات رایج مشتریان در خصوص آبپاش‌ها را پاسخ داده و در صورت نیاز، عاملیت‌های تعمیر و نگهداری را به آن‌ها معرفی می‌کنند.
14
ضمانت‌نامه تعویض کالا
وجود یک سال ضمانت تعویض آبپاش‌های معیوب در سبد خدماتی برخی از شرکت‌ها دیده می‌شود.
15
نشان استاندارد ملی ایران
نشان استاندارد نمایانگر حداقل مشخصات یک محصول بوده که لزوما باید بر روی آبپاش درج شده باشد.
16
تاییدیه معاونت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی
این تاییدیه نشان‌دهنده تایید آبپاش از سوی آزمایشگاه‌های معتبر معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است.

 

انواع آبپاش‌ های آبیاری بارانی

در یک طبقه‌بندی کلی، آبپاش‌ها بر مبنای اندازه و دبی خروجی به سه گروه تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • آبپاش کم فشار یا کوچک – شعاع پاشش کمتر از 13 متر
 • آبپاش‌های متوسط – شعاع پاشش بین 13 تا 25 متر
 • آبپاش‌های فشار بالا یا گان – شعاع پاشش بیش از 25 متر 

 

 

 

 

تازه های سایت

تخصص ما چیست؟

 • سایر تجهیزات
  فروش اتصالات پلی اتیلن آب لوله و ارسال به کل کشور با قیمتی مناسب انجام می شود. این اتصالات دارای برت...
  لوله پلی اتیلن
  لوله پلی اتیلن، نوع جدیدی از لوله ‌ها هستند که از مواد اولیه پلی اتیلنی در گرید های مختلف تجاری ساخت...
  آبپاش بارانی
  آبپاش‌های پلاستيكي باراني  کشاورزی از جمله تجهیزات سیستم‎‌های آبیاری بارانی هستند که آب را از ل...
  شیرآلات پلی اتیلن
  شیر انشعاب پلی اتیلن از نوع اتصالات پیچی می باشد که برای استفاده در سیستم های آبیاری قطره ای و لوله ...