لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

توسط مدیر سایت
23 ارديبهشت, 1400
بازدید: 269

لوله پلی اتیلن، نوع جدیدی از لوله ‌ها هستند که از مواد اولیه پلی اتیلنی در گرید های مختلف تجاری ساخته شده ‌اند. پلی اتیلن یک پلیمر بسیار ساده است که در صنعت پلاستیک کاربرد بسیار فراوانی دارد. مهم ترین کاربرد پلی اتیلن، در ساخت لوله و اتصالات گازرسانی و آبرسانی می باشد. پلی اتیلن یا polyethylyne که به اختصار PE نامیده می شود، یکی از مواد تولید شده از گاز اتیلن می باشد که توسط فرآیندی به نام پلیمریزاسیون سنتز می گردد. تولید پلی اتیلن در جهان تحولی بزرگ را پدید آورد که به جرات می توان گفت اکثر صنایع را با خود دگرگون ساخت.

در پنجاه سال گذشته صنعت با پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن نموده است خود را به عنوان جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی ،PVC ،GRP و … مطرح نموده است و توانسته است در اکثر موارد لوله پلی اتیلن به عنوان جایگزین این قبیل لوله ها خود را مطرح نماید. مدیران پروژه های اجرائی در اکثر مواقع راضی شده اند که این جایگزینی را بپذیرند. استحکام و دوام و روش نصب آسان لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در این تصمیم گیری بسیار موثر بوده است. لوله‌های پلی اتیلن، امروزه جایگزین خوبی برای لوله ‌های بتنی، فلزی و چدنی هستند. لوله های پلی اتیلن، کاربرد های رایج‌ تری نسبت به سایر لوله ها دارند.

 

لوله پلی اتیلن تک جداره و لوله پلی اتیلن دوجداره (لوله کاروگیت)، دو دسته مهم لوله‌های پلی اتیلن صنعتی هستند. برای تهیه لوله ‌های پلی اتیلن ابتدا باید به نوع کاربردی که مورد نظر است، توجه کرد و سپس اقدام به خرید لوله با قطر و اندازه مناسب شود.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن :

مشخصات فنی عمومی لوله های پلی اتیلنی که باید مورد توجه پیمانکار و دستگاه نظارت قرار گیرد به شرح زیر می باشد :

 • لوله های پلی اتیلن از جمله لوله های ترموپلاستیک می باشد.
 • پلی اتیلن از پلیمریزاسیون اتیلن و اولفین به همراه دوده آنتی اکسیدان تهیه می شود.
 • پلــی اتــیلن بــه صــورت تجــاری در ســه نــوع، وزن مخصــوص کــم، وزن مخصــوص متوســط و وزن مخصوص زیاد در بازار عرضه می شود.
 • هرچه وزن مخصوص مواد پلی اتیلن زیاد تر باشد، مقاومت آن هم بیشتر اسـت. نـوع لولـه مناسـب از نظـر وزن مخصـوص بر اساس شرایط کاربرد انتخاب می شود.
 • لوله‌های پلی اتیلن در مقابل اثرات مواد شیمیایی مقاوم می باشند، لذا نیازی به پوشش خـارجی در مقابـل اثـرات خورنـدگی خاک و یا پوشش داخلی برای مقاومت در مقابل خورندگی آب (یا هر سیالی که از آن عبور می کند) ندارند.
 • برای تولید لوله های پلی اتیلن از دستگاه اکسترودر (Extruder) استفاده می شود. در این دستگاه بـه طـور خودکـار مـواد اولیه گرم و خمیری شکل شده و با فشار، از قالب مخصوص عبور کرده و پس از سرد شدن به صورت لوله از دستگاه خارج مـی شود.
 • حداقل شعاع انحناء مجاز برای جمع کردن و یا خم کردن لوله های پلی اتیلن ۵ برابر اندازه قطر آن ها می باشد.
 • لوله‌های پلی اتیلن با اندازه قطر خارجی آن ها شناخته می شوند.
 • به منظور استحکام بیشتر، در دهه ۷۰ میلادی لوله های PE80 و در اوایل دهه ۹۰ میلادی لوله هـایPE100 با قابلیت های ممتازتر نسبت به لوله های PE63  تولید و به بازار عرضه شدند.
 • لوله های PE100 مقاومت بسیار خوبی در برابر رشد سریع ترک از خود نشان می دهند. این مسئله خصوصـاً بـرای لولـه های با قطر بالا تر باعث افزایش ضریب ایمنی می گردد.
 • ساختار مولکولی مواد پلی اتیلن PE80 و PE100 (پلی اتیلن سنگین) به گونه ای اسـت کـه مـی تـوان لولـه هـا را بـاکیفیت بسیار مطلوب تر به یک دیگر جوش داد.
 • توزیع وزن مولکولی گسترده و بلند در لوله های PE100 سـبب بهبـود فرآیند پـذیری شـده و لولـه هـای تولیـدی دارای سطوح کاملاً صاف و صیقلی بوده و افت اصطکاک در آن ها به حداقل رسیده است.
 • بالا بودن ضریب خزش خمشی پلی اتیلن PE80 و PE100 باعث کـاهش ضـخامت جـداره لولـه و صـرفه جـویی در مصرف مواد اولیه و کاهش وزن لوله ها شده است.
 • باتوجه به میزان ضریب کشش مواد پلی اتیلن و بهبود آن در مواد PE60 و PE100 و اسـتحکام کـافی در برابـر فشـار ضربه ای، لوله های پلی اتیلن در برابر ارتعاشات زمین لـرزه و جابجـایی لایـه هـای خـاک بهتـرین مقاومـت را از خـود نشـان می دهند.
 • لوله های پلی اتیلنی مقاومت بسیار بالایی در برابر اکثر مواد شیمیایی دارند. درجه مقاومت در مقابـل مـواد شـیمیایی و در نتیجه طول عمر مفید و مؤثر لوله های پلی اتیلن بستگی به غلظت، درجه حرارت و فشار مواد شیمیایی دارد.
 • لوله‌های پلی اتیلن خورده نمی شوند، زنگ نمی زنند، از ضخامت آن ها در مجاورت مواد شیمیایی کاسـته نمـی شـود و در مقابل جریان های الکتریکی مقاوم می باشند.
 • لوله های پلی اتیلنی باعث رشد مواردی از قبیل آلگ ها و باکتری ها نمی شوند.
 • لوله‌های پلی اتیلنی دارای مزیت برجسته مقاومت در برابر سایش است.
 • ضریب زبری این لوله ها کم بوده و این مسئله مزیت های هیدرولیکی را به دنبال دارد.

مزایای لوله پلی اتیلن :

 • داراي طول عمر طولاني تر (۵۰ سال)
 • مقاومت بالا در محيط هاي اسيدي و قليائي و مواد شيميايي
 • مقاوم در برابر سايش و خوردگي
 • مقاومت بسيار عالي در مقابل زلزله و رانش هاي احتمالي زمين
 • افت فشار كمتر سيال در درون لوله هاي پلي اتيلني به علت ضريب اصطكاك پايين تر آن ها
 • بهداشتي بودن و قابل استفاده براي انتقال و توزيع آب آشاميدني
 • انعطاف پذيري بالا
 • وزن مخصوص پائين و خاصيت شناور بودن در آب دريا
 • پايداري كيفي و استحكام مكانيكي بالا تر
 • داراي خواص شيميائي، فيزيكي و مكانيكي برتر عليرغم چگالي و وزن پایين تر
 • حمل و نقل، بارگيري، باراندازي و بسته بندي به مراتب راحت تر به دليل وزن كمتر
 • امكان توليد و بسته بندي در طول هاي بيشتر
 • فراواني و در دسترس بودن انواع اصالات سازگار با لوله هاي پلي اتيلني
 • نصب و اجراي آسان تر و عدم نياز به تمهيدات جهت تعميرات و نگهداري آن ها
 • قابليت جوش آسان و ارزان لوله ها
 • استحكام مكانيكي بالاي محل هاي اتصال حاصل از جوش لوله ها

ویژگی های لوله پلی اتیلن :

لوله های پلی اتیلن یکی از دسته لوله هایی است، که در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله دارای ویژگی های مثبتی فراوانی هستند که عبارتند از :

سبکی و آسانی حمل و نقل :

اغلب نسبت به سایر لوله های فولادی، چدنی و بتنی سبک وزن تر هستند و از این رو  برای حمل و نقل مقرون به صرفه تر نیز می باشند و علاوه بر سهل بودن و کاهش هزینه های حمل و نقل، در مورد لوله های پلاستیکی عملیات برش، اتصال و نصب نیز بسیار ساده تر از دیگر انواع لوله مانند لوله های فلزی انجام می شوند.

سازگار با محیط زیست :

تولید لوله های پلی اتیلن هیچگونه آثار زیست محیطی ندارد. علاوه بر خصوصیات فیزیکی بسیار مهم این لوله ها به دلیل تأثیر حداقلی بر محیط زیست شناخته شده هستند زیرا تولید این لوله ها نسبت به لوله های غیر پلاستیکی نیاز به انرژی کمتری دارد.

انعطاف پذیری :

این لوله ها دارای شعاع خمش مناسب می ‌باشند و اين خاصيت باعث سهولت نصب لوله ‌های پلی اتیلنی و نياز به كاربرد اتصالات كمتر مي‌ گردد. شعاع مجاز خمش لوله های پلي اتيلنی به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجي آن مي ‌باشد. این لوله ها به دلیل انعطاف بسیار بالا راه حل ایده آلی برای حل بسیاری از موارد و مشکلات نصب و اجرا است و از این طریق نصب و اجرا بسیار سریع تر و ارزان تر صورت می ‌پذیرد. این لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و در شرایط دما و فشارهای مختلف منعطف می شوند. بخصوص در کاربرد های زیر زمینی انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلنی منجر به کمتر شدن تعداد اتصالات می شود و به راحتی مسیر های انحنادار لوله کشی می شوند.

شرایط بستر سازی :

خاکی که در اطراف این لوله ها ریخته می شود باید به قدری فشرده باشد که نیرو های جانبی را به صورت کاملاً یکنواخت به لوله اعمال ننماید. همچنین خاک بایستی عاری از هرگونه مواد آلی باشد. کف بستر باید مسطح و عاری از سنگ‌ های بزرگ و کلوخه باشد زیرا این سنگ‌ ها باعث کاهش استحکام در اثر ایجاد سایش و خراش لوله می‌شوند.

به دلیل استحکام ذاتی این لوله ها کف مسطح بدون خاک ‌ریزی یا کف مسطح با خاک ریزی سبک برای بسیاری از کاربرد ها کافی است. هرچند عدم رعایت این نوع ترانشه گذاری نیز مشکلی برای لوله های پلی اتیلنی فراهم نمی نماید.

مقاومت در برابر خوردگی :

لوله های پلی اتیلن در برابر اکثر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی دچار خوردگی نمی شوند و همچنین به دلیل سطح صاف حداقل مقاومت را در برابر عبور و انتقال فاضلاب ها و سایر سیال ها را دارند. این لوله ها هرگز دچار زنگ زدگی نمی شوند و خوردگی پیدا نمی کنند.

مقاومت در برابر فرسودگی :

مقايسه پلی اتیلن با ديگر مواد نشان داده است که لوله و اتصالات ساخته شده از اين ماده مقاومت بالايي در مقابل ساييدگي دارد. بنابراين لوله پلی اتیلن و اتصالات پلي اتيلن انتخابي بسيار عالي براي انتقال مايعات داراي مواد جامد غير محلول است. علاوه بر این جوندگان نمی‌ توانند به لوله و اتصالات پلی اتیلن آسیبی وارد نمایند زیرا سطح بسیار سخت لوله و اتصالات پلی اتیلن امکان هرگونه آسیبی را از جوندگان سلب می ‌نماید.

آب بند بودن :

این لوله ها کاملا آب بندی شده اند و هیچگونه نشتی ندارند و نسبت به لوله های چدنی و PVC بهتر هستند. این مزیت موجب استفاده بهینه از آب شده است.

عمرمفید گسترده و هزینه کم تر نصب و نگهداری :

لوله های پلی اتیلن محصولی ایمن و با دوام برای زیر ساخت های لوله کشی است. بسته به کاربرد، طراحی و نصب، عمر این لوله ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود که بسیار عالی است.

لوله‌های پلی اتیلن نصب و نگهداری کمتری نسبت به دیگر لوله های رایج دارند و هزینه کمی را در طول بازه مورد استفاده لازم دارند.

مقرون به صرفه :

لوله های پلی اتیلن با توجه به عمرطولانی، عدم نشت و خرابی و عدم نیاز به تعمیرات دوره ایی از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه می باشند.

لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به وسیله دیگری، به یک دیگر متصل می شوند، نیازی به خرید متصل کننده نیز ندارند. علاوه بر کاهش قیمت از نفوذ مواد خارجی به درون لوله جلوگیری می کند و برای لوله کشی آب آشامیدنی بسیار پر کاربرد و مناسب می باشند.

استحکام ضربه :

مقاومت بسيار بالاي این لوله ها در مقابل ضربه، نياز بکارگيري فشار هاي بالاتر لوله و اتصالات پلی اتیلن و خريداري تجهیزات ضد ضربه را منتفی مي‌کند. این خاصیت در پروژه‌ های بزرگ صنعتی باعث سهولت اجرا و کاهش بسیار زیاد هزینه ‌های اجرا می‌شود ضمن آن که ضایعات اجرا را به صفر کاهش می‌دهد.

ایمنی :

پلی اتیلن ماده ای ویسکوالاستیک است و تمامی ویسکوالاستیک ها در اثر گذشت زمان در دمای معمولی و فشار کم نیز تغییر شکل می دهند. خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه عامل زمان، دما و فشار وابسته است و با تغییر هر یک تغییر شکل می دهد.

مقاوم :

لوله پلی اتیلن آبرسان در برابر مواد شیمیایی و محلول ها همچنین باز ها مقاوم است. پس می توان لوله های پلی اتیلن آبرسانی را در مصارف دیگری علاوه بر انتقال آب شرب نیز بهره برداری کرد.

لازم به یادآوری است لوله‌های پلی اتیلن پایپ ایران اگر در مسیر لوله کشی در محیطی اسیدی یا بازی قرار بگیرند، دچار هیچگونه مشکلی نخواهند شد.

روش های متنوع اتصال :

خطوط لوله پلی اتیلن در پروژه ‌ها‌ی مختلف نیاز به اتصالات پلی اتیلن دارند که این اتصالات با توجه به نوع پروژه متفاوت خواهند بود. ابعاد و اندازه اتصالات جوشي پلي اتيلن مي تواند طبق سفارشات مشتري توليد گردد و همچنين موارد مصرفي آن ها در فاضلاب و مواد شيميايي و اسيدي و نفتي و آبرساني تحت فشار بوده و با توجه به مقايسه با اتصالات چدني و فولادي بسيـار مقرون به صرفه مي‌باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های لوله های پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها قابلیت استفاده از اتصالات پلی اتیلن است. در تمام مصارف لوله‌های پلی اتیلن می توان از اتصالات پلی اتیلن نیز استفاده کرد. از طرفی در مواردی که نیاز به تغییر زاویه در لوله کشی است اتصالات پلی اتیلن کاربرد بسیار زیادی دارند. کاربرد اتصالات پلی اتیلن  با توجه به نوع پروژه می تواند متفاوت باشد.

در حالت کلی لوله های پلی اتیلن قابلیت رزوه، اتصال با فلنج، جوش گرمایی، چسبانیدن، اتصالات فشاری و … دارند و تنوع وسیعی را در ایجاد اتصال برای شرایط مختلف ایجاد می کنند.

جریان پذیری عالی :

از آن جایي که سطح درونی لوله و اتصالات پلی اتیلن صاف و زبری آن بسیار پایین است، سیالات درون آن جريان سريعی دارند و این به سبب ضریب زبری حدود ۰٫۰۰۷ لوله و اتصالات پلی اتیلن می ‌باشد.

خواص هیدرولیکی عالی :

لوله های پلی اتیلن در گروه لوله های با سطح صاف قرار دارند و همین امر موجب می شود کمترین انرژی را برای انتقال سیالات مختلف احتیاج داشته باشند.

تازه های سایت

تخصص ما چیست؟

 • سایر تجهیزات
  فروش اتصالات پلی اتیلن آب لوله و ارسال به کل کشور با قیمتی مناسب انجام می شود. این اتصالات دارای برت...
  لوله پلی اتیلن
  لوله پلی اتیلن، نوع جدیدی از لوله ‌ها هستند که از مواد اولیه پلی اتیلنی در گرید های مختلف تجاری ساخت...
  آبپاش بارانی
  آبپاش‌های پلاستيكي باراني  کشاورزی از جمله تجهیزات سیستم‎‌های آبیاری بارانی هستند که آب را از ل...
  شیرآلات پلی اتیلن
  شیر انشعاب پلی اتیلن از نوع اتصالات پیچی می باشد که برای استفاده در سیستم های آبیاری قطره ای و لوله ...